פטור ממילואים

מידע חשוב על הוצאת פטור ממילואים

לא אחת חיילים מסיימים שירות סדיר מלא בהצלחה, אולם בהמשך חייהם, כשהם מזומנים  לשירות מילואים, צצות בעיות שונות המקשות עליהם לבצע את השירות. הבעיות יכולות להיות כלכליות כלליות, לימודים, תעסוקה  או עקב היציאה למילואים, בעיות מתחומי הנפש והבריאות, עקב מצב משפחתי ועוד.

במקרים אלו, לאיש המילואים המבקש לקבל הקלה או פטור כדאי לפנות לקבלת סיוע מקצועי של עו"ד צבאי בהתמודדותו מול גורמי הצבא. פניה לסיוע של עו"ד אפשרית בכל מצב היכול להקל על איש המילואים, ואף במקרים המתאימים לקבלת פטור ממילואים לגברים ולנשים כאחד.

משמעותו של שירות מילואים

שירות מילואים מיועד לחיילים שסיימו סדיר במחזורי גיוס שונים, ונקראים לשרת למשך תקופה מסוימת בשנה. שירות זה לעיתים יהיה ביחידה שבה החייל שירת בסדיר אך יתכנו גם שיבוצים ביחידות אחרות בהתאם לצרכיו של הצבא. הקריאה לשירות מילואים הינה חובה, ומי שמקבל קריאה זו מחויב להתייצב ביחידה שלו במועד שנקבע לו. התדירות ומספר ימי המילואים משתנה בהתאם לתפקידים שונים בצבא ומידת נחיצותם.

מי שאינו יכול או רוצה להגיע לשירות המילואים נדרש להוציא פטור ממילואים קבוע או זמני. ואולם, חשוב להבין שאי התייצבות למילואים ללא פטור עלולה להוביל להשלכות משפטיות, שכן הדבר נחשב לעבירה חמורה של נפקדות או עריקות, שיכולה להוביל אפילו למאסר. לכן, במקרים רבים שבהם שמבקשים לקבל פטור מילואים מומלץ לבצע את ההליך עם סיוע של עו"ד צבאי.

סיבות שונות לקבלת פטור ממילואים

 ניתן לקבל עבור מילואים פטור עקב מגוון סיבות, וביניהן:

  • רקע משפחתי- ניתן לקבל פטור ממילואים גם בגין בעיות משפחתיות הכוללות קשיים משמעותיים. הבעיות לא אחת מוצגות מול מפקד המחלקה שיכול להחליט להוציא את החייל ממילואים באופן זמני או קבוע.
  • פטור עקב נישואין בגין הריון והורות- נשים נשואות, הרות ואימהות זכאיות לרוב לקבל פטור מידי משירות מילואים. מאידך, גברים אינם זכאים לפטור ממילואים עקב סיבות אלו אך הם יכולים לקבל תנאים יותר מיטיבים כמו קיצור שירות ימי מילואים, יותר יציאות הביתה ותוספת שכר.
  • בעיות רפואיות- כמו בשירות סדיר, אדם הסובל מבעיות פיזיות או נפשיות יוכל לבקש פטור ממילואים בגינן. בכדי לקבלו יש צורך לעבור בדיקות רפואיות נאותות ולהציג מסמכים רפואיים רלוונטיים. הפטור הזה יוביל להורדת פרופיל של חייל המילואים, כאשר פרופיל 21 פוטר משירות צבאי ופרופיל 64-45 אינו מתאים לשירות קרבי ולעיתים אף מוביל לפטור משירות מילואים.
  • טעמים כלכליים- ניתן לקבל פטור גם עקב בעיות כלכליות מהותיות, שיכולות להיות כאמור בעיות כלליות או בעיות שנגרמות עקב השירות הצבאי.
  • טעמי דת- פטור מגדרי לרוב שניתן למי שחיה בהווי משפחתי דתי, הכולל שמירה על כשרות והימנעות מפעילות ונסיעות בשבת וחג. הפטור לרוב ניתן לנשים יהודיות דתיות אך במקרים מסוימים גם גברים יכולים לקבלו.
  • טעמי מצפון- יש מקרים לא רבים בהם הצבא משחרר ממילואים מטעמי מצפון. בכדי להגדיל את הסיכוי לקבלת הבקשה יש צורך להגישה נכון.
  • פטור משירות סדיר- לרוב פטור שחייל קיבל משירות סדיר, יהיה תקף גם לשירות מילואים.
  • הורה שכול- מדינת ישראל מכירה בקושי וביגון של הורים שקולים ומעניקה להם זכויות מיוחדות, לרבות פטור ממילואים.
  • פטור זמני- פטור שאינו קבוע ממילואים לרוב יהיה בגין מצב אישי, הכולל קושי להגיע לצו מילואים ספציפי. מדובר במצב אישי כמו תקופת מבחנים, קושי לעזוב את העבודה, מצב משפחתי, מצבו הרפואי של החייל או של אחד מבני משפחתו, וכדומה.
  • צמצומים- לצה"ל עומדת הזכות להקטין או להגדיל את מערך המילואים שלו בהתאם לצרכיו. יש תקופות בהם חיילי מילואים שאינם נחוצים לצבא יכולים לקבל פטור זמני או קבוע.
פטור ממילואים לגברים

הליך הוצאות פטור ממילואים

בכדי לקבל פטור ממילואים יש למלא את טופס 58 המשמש להגשת בקשה לשחרור, דחייה, הקדמה או קיצור של מילואים. בטופס שניתן לקבלו ביחידה או אונליין, יש לפרט את הסיבות בגינן מבקשים את הפטור ולצרף אליו כל מסמך המעיד ומחזק את הבקשה. יש לציין כי הגשת הטופס אינה פוטרת ממילואים ושיש להמשיך להגיע לזימונים עד לקבלת הפטור. 

לפי הטופס והמסמכים המצורפים אליו תיקבע את ההחלטה לגבי מגיש הבקשה. ההחלטה יכולה להיות דחיית הבקשה, פטור זמני ודחייה של הזימון, קיצור שירות המילואים, פיצול או הקדמה של זימון, או פטור מלא ממילואים. אי לכך, יש חשיבות רבה לאופן המילוי של טופס 58 וניסוחו, והמסמכים שיצורפו אליו.

יש לציין כי ההחלטות למתן פטור ממילואים מתקבלות יחסית מהר, בפרק זמן של עד עשרה ימים מרגע הגשת הבקשה או עד יום אחד טרם תחילתו של שירות המילואים, לפי מה שקודם. את הטופס יש להגיש לא יאוחר משמונה ימים טרם תחילת שירות המילואים בפועל.  במידה והטופס יוגש מאוחר יותר יש לפנות למוקד השירות הממשלתי או לסגל משא"ן. למוקדים אלו ניתן גם לפנות לביטול טופס 58 שכבר נשלח ועדיין לא הגיע בגינו תשובה. את התשובה לפטור ממילואים ניתן לקבל בימינו דרך אזור אישי באתר המילואים.

יש לזכור כי תשובה שלילית לבקשה מחייבת להגיע לשמ"פ אליו זומן החייל, אך יש בסבירות גבוה שעו"ד אביעד רייפר יוכל לסייע גם בשלב זה לביטול השמ"פ ואף להביא לטור כללי מהמשך קריאה לשמ"פ.

 

סיוע מקצועי של עורך דין צבאי לקבלת פטור משירות מילואים

לא פעם, למי שמבקש לקבל פטור ממילואים כדאי לבצע את ההליך עם סיוע של עורך דין צבאי. למשרדנו יש ניסיון עשיר בהוצאת פטור ממילואים לגברים ונשים, ובתהליך הזה עורך הדין הצבאי מנסח בקשה לפטור לאור הבנה באילו נימוקים לעשות שימוש ואילו מסמכים יש להציג בפני הצבא, ואיך להגיש ערעור.

משרדנו גם מכיר היטב את הגורמים והמערכת הצבאית, ויודע כיצד לפעול ולהתנהל מולם באופן שיגביר את הסיכויים לקבלת פטור כמה שיותר במהירות ובקלות, ללא סיבוכים מיותרים וממושכים.

לקביעת פגישה וקבלת עוד מידע אודות הוצאת פטור ממילואים, צרו קשר עם משרד עו"ד אביעד רייפר בטלפון 052-269-2484

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support

זקוקים לייעוץ משפטי?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם